Hastane Telefon    E-Sonuç

Yalova Aktif HastanesiÜmraniye Aktif Tıp MerkeziÜsküdar Aktif Fizik Tedavi MerkeziBaşakşehir Aktif Tıp Merkezi
Yalova Hastane Randevu  Yalova Hastane Telefon  SGK Anlaşmalı Hastaneler


Hastanemiz;

Hastanemiz 3500 m2 alanda 33 yatak kapasitelidir. -1 ve zemin dahil kullanılır katı 5 tir.Konumu 4 cepheli bahçesi ve çevresinde boş alanlar bulunur, şehirler arası karayolunun hemen kenarında bulunmaktadır.

-1. katta yenidogan yoğun bakım (4 yataklı 1. Basamak), doğumhane, endoskopi, EMAR, tomografi,röntgen,eczane bulunmaktadır.Zemin katta acil ve poliklinikler,1.katta poliklinikler ve fizik tedavi,2.katta yatan hasta servisi,3. Katta yoğun bakım(4 yataklı 1. basamak),ameliyathane,yatan hasta servisi bulunmaktadır.

Hastanemizin kuzey cephesinde 1 nolu yangın merdiveni,batı cephesinde 2 nolu yangın merdiveni bulunmaktadır.Yangın dolapları ve yangın tüpleri her katta plana göre yerleştirilmiştir.


Senaryo;

Saat 14:30 sularında Yogun Bakımda elektirik prizi kaynaklı yangın meydana gelmiştir. (yogun bakım en üst katta bulunuyor 1 nolu yangın merdivenin yanında sedye asansörü ve küçük asansörün arasında) Yangını ilk gören Yogun bakım hemşiresi 6666 yı arayarak Kırmızı Kod bildiriminde bulunur. Bildirim üzerine anons görevlisi iki kez Kırmızı kod anonsu yapar. HAP başkanını arayarak hastanede yangın çıktığını, itfaiyenin aranması gerektiğini haberdar eder. Hastanemiz merdivenleri geniş olduğu için duman hızla alt katlara yayılmaya başlar. 1 nolu yangın merdivenine geçiş koridoruda yanmaktadır.


Tatbikat;

Saat 14:30 sularında Yogun Bakımda elektirik prizi kaynaklı yangın meydana gelmiştir.(yogun bakım en üst katta bulunuyor) Yangını ilk gören Yogun bakım hemşiresi 6666 yı arayarak Kırmızı Kod bildiriminde bulunur. Bildirim üzerine ise anons görevlisi iki kez Kırmızı kod anonsu yapar.HAP başkanını arayarak hastanede yangın çıktığını , itfaiyenin aranması gerektiğini haberdar eder.Daha sonra 112 nolu telefonu arayarak yangın ihbarında bulunur. Yangın söndürme ekibi yangına müdahale eder.Elektrikler sigortalar attığı için jenaratör çalışır jenaratörde yangından dolayı devreden çıkar.Tüm duyurular megafonla devam eder.İtfaiye gelir ve yangına müdahaleye başlar.

Bu esnada afet toplanma yerimiz olan Acil’in önündeki boşlukta toplanılmaya başlanılır.HAP Başkanı ve Yardımcısı,HAP sekreteryası,Kurumlar Arası Koordinasyon sorumlusu,İş Güvenliği Sorumlusu,Halkla İlişkiler Sorumlusu,Tıbbi Teknik Danışma Kurulu, yangınla ilgili durum değerlendirmesi yapar.HAP Başkanı HAP planını aktive eder.Kriz masası oluşturulur.Sağlık Müdürlüğünden telsizimiz gelir.

Operasyon Şefi, Otelcilik sorumlusu ve Tıbbi bakım sorumlusu tahliye triajı oluşturur. HAP Başkanı operasyon şefi ile görüştükten sonra tahliyenin dikey(vertikal) olmasına karar verir. Yangın kurtarma ekibi tahliyeyi Tıbbi teknik danışma kurulunun triaj planına uygun şekilde hastalara uygun triaj kartları takıp tahliyelerini sağlar.Yatan hastaların ve yangından etkilenen hastaların öncelik sırasına göre tahliyesi istenir.Teknik hizmetler sorumlusu asansörlerin yangından etkilendiğini ve çalışamayacağını ayrıca jenaratörün çalıştırılamadığı için kullanılamayacağını duyurur. Kurtarma ekibi hasta tahliyesine başlar.Hasta tahliyesi 1 nolu kaçış merdivenleri yanan alanda olduğu için 2 nolu kaçış merdivenlerinden yapılmaya başlanmıştır.Hastalar oturak sedye ve normal sedyelerle 2 nolu yangın merdiveninden bahçeye taşınırlar. Yogun bakımla aynı katta yatan hasta servisi olduğu için tahliyeye 3. Kat tamamen dahil edilir.Hastanemiz merdivenleri çok geniş olduğu için duman alt katlara hızlı bir şekilde yayılıp tüm hastanenin acil tahliye edilmesine sebep olmuştur.

Güvenlik şefi yangın ve tahliye merdivenlerinin boşaltılması ve kontrol dışı kullanılmamasını, hastaların güvenli bir şekilde tahliye edilmelerini sağlar. Acil önündeki ambulansların giriş çıkışlarının rahat yapılabilmesi için trafik kontrol sorumlusu ile birlikte gerekli trafik güvenliğini sağlar. Yangından kurtarılacak hasta ve personel için triaj alanları oluşturulur, müdahaleler orda yapılır. Kurtarma ekibi servise çıkarak hastaların tahliyelerini gerçekleştirir.

Hastane bahçesine intikal eden itfaiye aracı servis camından ayağa kalkabilen 3 hastanın tahliyesini gerçekleştirir.Tıbbi teknik danışma kurulu 112 ve hastanemiz ambulansıyla hastaların sevkini,Bir hastanın üçüncü derecede yanık olduğu Uludağ Üniversitesi Hastanesine sevk edildiği bir başka hastanın ikinci derece yanık olduğu Özel Yalova Hastanesi cerrahi servisine sevk edildiği diğer hastaların ise tedavileri yapılarak Özel Yalova Hastanesine ,fizik tedavi hastalarının ise tadilat ve temizlik sürecinde evlerine gönderilmeleri uygun görülmüştür.

Tüm sorumlular gelişmelerden yapılan çalışmaların durumundan kriz masasını bilgilendirir.Kurumlar arası koordinasyon sorumlusu Sağlık müdürlüğü Kriz merkezini bilgilendirir.Basın açıklamasını Sağlık Müdürlüğü kriz merkezi yapar.

Halkla İlişkiler sorumlusu kriz komite kontrol merkezindeki kayıtlar doğrultusunda nakil edilen hastaların hangi hastane ve kliniklere nakillerinin sağlandığını hasta yakınlarına bildirir. Hastane bahçesindeki bekleyen personelin durum ile ilgili bilgilenmelerini sağlar.

Kurumlar arası koordinasyon sorumlusu Genel Sekreterliğimizi ,İl Sağlık Müdürlüğünü ve Mülki Amirimiz Kaymakam ile irtibat kurarak hastanemizde çıkan yangını, başka hastanelere nakil edilen hastaların sayısı ve durumu , nakil edildikleri hastaneler ve yatmakta olan hastalarımızın tahliyeleri hakkında bilgi verir.

HAP Başkanımız kod gri diyerek HAP plan aktivasyonunu sonlandırır.Durum değerlendirmesi için hastane kafeteryasında(kafeterya hastane bahçesinde bulunuyor) değerlendirme toplantısının ardından raporlandırma yapılır.Hastanemiz geneli hasar tespitinden sonra tadilat gerektirmeyen bölümler temizlenerek hizmet verilmeye başlanır.Tüm personel bilgilendirilir rutine dönülür.


hap 01

hap 02

Anlaşmalı Kurumlar

  • aceaigaksandikallianzanadolu
  • ankaraaxademirhayatdogaergo
  • ethicaeurekafortisgeneraligroupama
  • gunes sigortahalksigortahdimapfreray
  • sekerbanksompo japanturknipponunicoyapikredi
  • ziraatzurich