Lazerle Hemoroid Tedavisi

Hemoroid, Fistül, Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinus) ve Varis tedavisinde daha az ağrılı ve güvenilir bir yöntem olan lazer uygulamasıyla, aynı gün taburcu olup günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Hemoroid, Fistül, Kıl Dönmesi ve Varis tedavisinde daha az ağrılı ve güvenilir bir yöntem olan lazer uygulamasına başladıklarını, hastaların aynı gün taburcu edildiğini ve günlük yaşamlarına devam edebildiklerini belirtti.

Hemoroid Nedir?

Halk arasında basur memesi veya mayasıl olarak da adlandırılan hemoroid, makatın çevresinde mevcut olan damarların, bacaklarda görülen varisler gibi şişmesiyle oluşan bir hastalıktır.

Hemoroid Nasıl Oluşur?

Makatta büyük abdestimizi tutmamızı sağlayan 2 adet kas (sfinkter) vardır. Bunlar dış (external) ve iç (internal) kaslardır. Dış kas bizim kontrolümüzdedir. Büyük abdest yapmak istediğimizde biz dış kası açarız. İç kas buna paralel olarak kendiliğinden açılır. İç ve dış kas arasındaki bu uyum bozulduğunda, ki stres, sıkıntı, üzüntü buna sebep olur, kişi kabız olmasa da ıkınarak, zorlanarak büyük abdest yapar. Bu ıkınma ve zorlanma sonucu meydana gelen basınç artışı buradaki damarların şişmesine neden olur ve hemoroid gelişir.

Hemoroid Kimlerde Görülür?

Hemoroid genç erişkin yaşlarda görülmeye başlar. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. Doğumlar ve hareketsiz bir hayat nedeniyle bayanlarda erkeklere nazaran daha sıktır. Halkın yüzde 30’unda görülen hemoroidin 40 yaş üzerinde görülme oranı daha da artmaktadır.

Hemoroidin Nedenleri Nelerdir?

Ayakta uzun süre kalma, İshal, Kabızlık, Gebelik, Rahim tümörü, Prostat büyümesi, Kalp yetmezliği, Karaciğer sirozu, Kalın barsak tümörü ve Ailevi yatkınlık.

Hemoroidin Belirtileri Nelerdir?

Kanama, Anüs çevresinde şişkinlik, Kaşıntı, Akıntı, Ağrı, Kabızlık hissi, Basur memeleri

Hemoroid Teşhisi Nasıl Konur?

Teşhis, bu bölgenin muayenesi ile konur. Gerekirse rektoskopik muayene de (aletle anal bölgeye ve kalın bağırsağın son kısmına bakılması) yapılır. Belirtiler anal kanalın başka hastalıkları ileaynı olduğundan muayene olmadan hemoroid tedavisi yapılmamalıdır.

Hemoroid Tedavisi Nasıldır?

Hemoroid tedavi edilmeğinde beraberinde birçok sorunu da getiren önemli bir hastalıktır. Bu nedenle doktora müracaat edilmekte geç kalınmamalıdır. Tedavi hastaya ve hastalığın teşhis edildiği döneme göre değişir.

1. Medikal Tedavi

Hemoroidde ilaç ve lokal merhemler sadece hastanın şikayetini azaltır, asıl tedaviyi geciktirir.

2. Cerrahi Tedavi

Ortaya çıkmış ve ilerlemiş bir hemoroidin tedavisi cerrahidir.

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Avantajları

  • Tedaviden sonra ağrı olmadığı için kişi işine dönebilir.
  • Uygulama ağrısız olduğundan narkoz gerektirmez
  • Kanama ya hiç olmaz yada ameliyata kıyasla belirgin ölçüde az olur
  • Neşter gibi kesici alet kullanılmadığından kaslar hasar görmez
  • Makat kasları kesilmediğinden dışkı ve gaz tutamama problemi yaşanmaz.
  • Geniş doku çıkarmak gerekmediğinden makat darlığı gelişmez.